Search
Friday 15 February 2019
  • :
  • :
Latest Update

निरोगी भई सधै खुसी रहन चाहानुहुन्छ ?बदल्नुस यी सामान्य कुराहरु

निरोगी भई सधै खुसी रहन चाहानुहुन्छ ?बदल्नुस यी सामान्य कुराहरु

भनिन्छ नी स्वस्थ्य नै सबैभन्दा ठुलो सम्पत्ती हो । त्यसैले पनि जीवनलाई सकरात्मक सोचका साथ अगाडी बढाउँनु पर्छ । हुन त मानविय स्वभाव नै हो धन , राम्रो जागिर , सम्पन्न घर , प्रतिष्ठा , राम्रो करियर र सुखसयलको जीवन होस भन्ने सोच्छौँ । तर के मानिसहरु पैसा र भौतिक सुखले मात्र हामी खुसी हुन सक्छौ ? पक्कै सक्दैनौ । यदि त्यस्तो हुन्थ्यो भने आज बिकसित देशहरुमा सानबानको जीवन जिउँदा जिउँदै पनि मानिसहरु मानसिक तनावको सिकार बन्ने थिएनन् ।

हामी किन मानसिक र शारीरिक रोगले ग्रस्त ?
किनभने उनीहरु मानसिक वा शारीरिक रुपमा कुनै न कुनै समस्या झेलिरहेका हुन्छन् । मानसिक तनाव, दवावले मानिसलाई जतिसुकै सुविधामा पनि खुसी रहन दिदैन । अहिले संसारका मानिसहरु कुनै न कुनै रुपले मानसिक समस्यामा छन् ।

उनीहरुसँग पूख्र्यौली ज्यायजेथा भएर पनि, मनग्ये आम्दानी भएर पनि, मानप्रतिष्ठा भएर पनि सुख छैन । चैन छैन । आनन्द छैन । हर्ष छैन ।मानसिक रुपमा मात्र होइन, शारीरिक रुपमा पनि हामी अनेक रोगले घेरिएका छौं । कसैलाई मधुमेह छ, कसैलाई थाइराइड छ । कसैलाई बाथले सताएको छ, कसैलाई दमले गलाएको छ । कोही उच्च रक्तचापको औषधी खाइरहेका छन्, कोही पायल्सको उपचार खोजिरहेका छन् ।

हामी किन यति रोगी भइरहेका छौं ?  हामी किन यति तनावग्रस्त भइरहेका छौं ?हाम्रो शरीर किन शिथिल भइरहेको छ ? हाम्रो मन किन बेचैन भइरहेका छ रुयसमा हाम्रो सोंच, चिन्तनसँगै जीवनशैली प्रमुख कारक बनेको छ । अहिले हामी जसरी हुन्छ धनदौलत जोड्ने चक्करमा छौं । पैसा कमाउने अनेक यत्नमै हाम्रो दिन वित्दो छ । बिहान उठेदेखि हामी पैसा सोच्छौं ।

राती ओछ्यानमा ढल्किएर सुत्नुअघि पनि पैसा नै सोच्छौं । यसरी पैसा वा धन कमाउने चक्करमा लिप्त भएर हामी आफैलाई बिर्सिरहेका छौं । कतिबेला खाने, के खाने, के गर्ने, कसरी गर्ने भन्ने कुराको हेक्का हुँदैन । बिहान मर्निङवाक गर्नुभन्दा हामीलाई घरजग्गा खरिद(बिक्रीको कुरा गर्नु बढी फलदायी लाग्छ ।

धनदौलतले सुख मिल्दैन
एकपटक सोचौं त यदि हामीसँग पर्याप्त पैसा भयो । धनदौलत भयो । जहाँ जान सकिने अवस्था भयो । जे खान सक्ने सामथ्र्य भयो । तर, शरीर रोगी भयो भने रु
कहाँ जाने  के खाने ?न मनलाग्दो ढंगले घुमफिर गर्न सकिन्छ । न घुमफिर गर्दा त्यसको आनन्द नै लिन सकिन्छ । न मनलाग्दो खानेकुरा खान सकिन्छ ।

नखाएको कुराको स्वाद लिन नै पाइन्छ । यसको अर्थ यो होइन कि, धन कमाउनु हुँदैन । पैसा आर्जन गर्नु हुँदैन । करियर बनाउनु हुँदैन । यद्यपी यी सबै कुरालाई प्राथकिताको आधारमा कुन कुराका लागि कति समय दिने, कसरी दिने भन्ने कुरा निर्धारण गर्नुपर्छ ।


Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *