Search
Sunday 18 November 2018
  • :
  • :

छोटा लुगा लगाएको भन्दै शिक्षकले गाली गरेपछि विरोधमा नाङ्गिइन छात्रा, भिडियो सहित

छोटा लुगा लगाएको भन्दै शिक्षकले गाली गरेपछि विरोधमा नाङ्गिइन छात्रा, भिडियो सहित

वाशिङ्टन, अमेरिकाको प्रख्यात र प्रतिष्ठित विश्वविद्यालयमा गनिने कर्नेल विश्वविद्यालयमा अनौठो घटना घटेको छ ।निकै छोटा लुगा लगाएर कलेज गएकी एक युवतीलाई प्रोफेसरले गाली गरेपछि उनले विरोध गर्दै उनले आफ्नो थेसिस प्रस्तुतिका क्रममा कपडा फुकालेर ब्रा र प्यान्टीमा उत्रिएकी थिइन् । त्यसपछि तिनको समर्थनमा अन्य दुई दर्जन छात्राहरुले पनि आफ्ना लुगा फुकालेका थिए ।

मिडियामा प्रकाशित समाचार अनुसार, केही दिन अगाडि लेटिसिया चेई नाम गरेकी ती कोरियाली छात्रालाई प्रोफेसर रेबेका मगोरले छोटा लुगा लगाएकोमा हप्काएकी थिइन् ।थेसिसको प्रस्तुतिको अभ्यासका बेला चेईले लगाएको देनिमको छोटो हाफ पाइन्टलाई इंगित गर्दै प्रोफेसर रेबेकाले- ‘तिमीलाई आफूले निकै छोटो लुगा लगाएको लाग्दैन र ?’ भनेर सोधेकी थिइन ।

लेटिसियाले उक्त प्रदर्शन शनिवार “दमनकारी मतहरू विरुद्ध’ उभिने भन्दै आफ्नो “सार्वजनिक स्थानमा अभिनय: दैनिक जीवनमा प्रदर्शन” विषयको कक्षामा गरेकी थिइन् ।” मलाई प्रोफेसरले भनेको कुरा नै ‘यही हो तिमीले लगाउने लुगा?’ थियो । आफ्नो फेसबुक पोस्टमा उक्त घट्नाबारे स्पष्ट पार्दै लेटिसिया लेख्छिन्, “प्रोफेसर सिङ्गो कक्षाको अगाडि मातिर सर्नु भयो र भन्नु भयो कि मैले त्यहाँ उपस्थित पुरुषहरूको ध्यान मेरो प्रस्तुतिभन्दा पनि मेरो शरीरतिर तानिरहेकी छु ।”

अमेरिकी समाचारपत्र ‘द कर्नेल सन’सँगको कुराकानीका क्रममा उनले भनिन् म आत्तिए र के भन्ने भनेर बुझ्ने सकिनँ ।”केही विद्यार्थीहरू तत्काल उनको पक्षमा उभिए र उनीहरूले शिक्षिकाको टिप्पिणी असान्दर्भिक रहेको कुरा गरेको र उनको भनाइले पुरुषहरूबारी उनको दृष्टिकोण प्देखाएको भनेका थिए । तर एक जना अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीले भने शिक्षिकाको पक्ष लिँदै चेईले केही परम्परागत पहिरन लगाउनु पर्ने भनेका थिए ।

“के मा तपाईँलाई नैतिक रूपमा चोट पुर्याउँछ?”चेईले आँखामा आँसु टिलपिलाउँदै कक्षा बाहिर हुत्तिनुअघि विद्यार्थीहरूलाई सोधेकी थिइन् ।त्यसपछि प्रोफेसर उनको पछि लागेर आइन् र उनलाई सोधिन्,”तिम्रा यस्ता लुगा देखेर तिम्रो आमाले के सोच्नु होला?” चेईले लेखेकी छिन् ।
त्यसको उत्तरमा चेईले उनकी आमा नारीवादी र लैङ्गिक अध्ययन विषयकी प्राध्यापक रहेको बताएकी थिइन् ।

उक्त घट्ना पछि चेईले फेसबुकमार्फत सबै विद्यार्थीहरूलाई शनिवारको थेसिस प्रस्तुतिका दिन अरुलाई मनपर्ने लुगा लाउन बाध्य पारिएकाहरूप्रति एक्यबद्धता जनाउन आफूलाई मनपर्ने अन्डरवेयर पहिरेर आउन आग्रह गरेकी थिइन् ।उनको प्रस्तुतिलाई फेसबुकमा लाइभ गरिएको थियो र उक्त समय कोरियाबाट उनका माता-पिताले पनि यो हेरिरहेका थिए ।चेईको फेसबुक लाइभको भिडियो युट्युबमा समेत राखिएको छ :

भिडियोमा चेई आँखामा आँसु थाम्दै आफू अरूको चाहना अनुरुप देखिन बाध्य पारिएकाहरूको पक्षमा रहेको बताइरहेकी छिन् र त्यसपछि उनी एक-एक गरेर कपडा फुकाल्न थाल्छिन् । क्प्थामा रहेका ४४ मध्ये २८ जनाले उनलाई समर्थन गरेका थिए ।उनकी प्रोफेसरले ‘द सन’संगको संक्षिप्त कुराकानीमा आफूले कुनै पनि विद्यार्थीलाई कस्तो लुगा लगाउने भनेर भन्ने नगरेको बताइन् । उनले भनेकी छिन् तर “मैले आफैँ विचार गर्न र फैसला गर्न” भने भन्ने गरेको बताइन् ।

चेईले फेसबुकमा यो कुरा पोस्ट गरेपछि त्यहाँ उपस्थित १३ मध्ये ११ विद्यार्थीले एउटा बयान जारी गर्दै आफूहरूले चेईको विरोध प्रदर्शनलाई समर्थन गर्ने तर उनको तरिकाको समर्थन भने नगर्ने बताएका छन् ।
उनीहरूलाई प्रोफेसरको तर्फबाट ‘शाब्दिक त्रुटी’ मात्र भएको र उनले वास्तवमा सार्वजनिक स्थानमा बोल्दा पालन गर्नु पर्ने पेशागत मर्यादाहरू बारे इंगित गर्न खोजेको बताएका छन् ।

उनीहरू भन्छन् प्रोफेसर मगोर कर्नेल विश्वविद्यालयलाई वरदान हुन्, चेईको पोस्टमा महिला र अल्पसंख्यक समुदायको निरन्तर वकालत गरिरहने उनको विगतको समीक्षा नै नगरी आक्रोश पोखिएको छ जबकि उनले एकभन्दा बढी पटक क्षमा पनि मागिसकेकी छिन् ।न्युयोर्क टाइम्स


Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *