Search
Tuesday 18 December 2018
  • :
  • :

तातो पानी पिएर ज्यान बचाएका छौ… एक शरणार्थी परिवारको यस्तो बिलौना भिडियो सहित

तातो पानी पिएर ज्यान बचाएका छौ… एक शरणार्थी परिवारको यस्तो बिलौना भिडियो सहित

पूर्वी नेपालको झापा र मोरङका विभिन्न शिविरहरुमा करिब दुई दशक अघिदेखि शरणागत नेपाली भाषी भुटानी शरणार्थीको ठूलो संख्या तेस्रो मुलुक पुर्नवासमा गए । तेस्रो मुलुक पुर्नवाससँगै शरणार्थीको आफ्नो मातृभूमी भुटान फर्कने आशामा लगभग पूर्णबिराम लागेको छ । स्वदेश फर्किने आशा मारेर तेस्रो मुलुक पुनर्वास भएकाहरु धेरैका आफन्त र परिवार भने अझैपनि झापा र मोरङ्गको दुईवटा शिविरहरुमा छन् ।

तेस्रो देश पुनर्वास कार्यक्रम बन्द भएपछि शिविरमा रहेको बाँकी शरणार्थीको अवस्था के हुने हो ? भन्ने अन्यौल रहेको छ । करिब १ लाख ३० हजारको संख्यामा रहेका शरणर्थीलाई स्वदेश फर्काउने बारम्बारको प्रयास असफल भएपछि सन् २००८ देखि अमेरिका, क्यानाडा लगायतका ८ देशमा पुर्नस्थापना प्रक्रिया सुरु गरिएको थियो । अहिलेसम्म करिब एकलाख १० हजार शरणर्थी तेस्रो मुलुुकमा पुर्नस्थापित भईसकेका छन् ।

नेपालमा रहेका भुटानी शरणर्थीलाई स्वदेश फर्काउन नेपाल सरकार र भुटान सरकार बीच विभिन्न चरणमा वार्ता भएपनि शरणर्थीले स्वदेश फर्कन पाएनन् । स्वदेश फिर्तिका लागि पटक पटक आन्दोलन भए पनि भुटान सरकारले आफ्ना नागरिकलाई स्वदेश फिर्ता लगेन । शरणार्थी समस्याको दिर्घकालिन समाधान गर्न कहाबाट, कसरी र कसले पहल गर्ने हो त्यसैमा उनिहरुको अनिश्चित भबिष्यको निर्धारण हुनेछ ।


Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *